Groźne decybele, czyli dlaczego należy chronić uszy
Odgłosy, które nas otaczają każdego dnia to zmiany ciśnienia powietrza, które uderzają o naszą błonę bębenkową. Cały czas jesteśmy narażeni na różnego rodzaju dźwięki - głośne lub ciche. Nawet gdy rozmawiamy z kimś na ulicy czy przez telefon to w oddali słyszymy przejeżdżające auta, mowę innych ludzi lub inne odgłosy otoczenia. Niektórych dźwięków nie jesteśmy w stanie usłyszeć, a mimo to istnieją one w przestrzeni.
W przeciwieństwie do oka, które w obronie przed narażeniem samoistnie się zamyka, ucho nie jest w stanie się ochronić przed hałasem. Nie możemy zamknąć ucha gdy jedziemy na budowę i jesteśmy narażeni na różnego rodzaju hałasy. Dźwięki przejeżdżających koparek, warkot maszyn i inne prace budowlane mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla Waszego słuchu. Ten artykuł przybliży Wam, dlaczego należy chronić słuch oraz w jaki sposób najlepiej o to zadbać.
Jakie konsekwencje zdrowotne mogą mieć różnego rodzaju hałasy?
W celu dokonania pomiarów poziomu natężenia dźwięku wykorzystuje się jednostkę miary, jaką jest - decybel. Odkryto tę miarę w chwili gdy zdano sobie sprawę, iż dźwięki, które nas otaczają, mogą zagrozić naszemu zdrowiu. Każdy pracownik wybierający się na budowę musi mieć sprzęty BHP. Dzięki temu, że jesteście wyposażeni, w najwyższej jakości akcesoria możecie zadbać również o swój słuch.
Kiedy należy chronić swój słuch? Przyjmuje się, iż tłum ludzi powoduje natężenie dźwięku większe niż 50 dB., czyli może mieć to wpływ na poziom nauki i koncentracji. Przyjmowaną normą niezagrażającą naszemu zdrowiu jest 85 dB. - w trakcie 8 godzin pracy. Przejeżdżający pociąg powoduje ponad 80 dB. co może przełożyć się na uszkodzenie słuchu u osób narażonych na ciągły kontakt z takim hałasem. Natomiast osoby pracujące ze sprzętami przekraczającymi natężenie dźwięku 120 dB. Mogą uszkodzić swój słuch w krótkim czasie, iż jest to ogromny hałas. Narażone są przede wszystkim osoby, które ze względu na wykonywany zawód obcują z takimi hałasami każdego dnia. Hałasy generowane przez piły elektryczne, koparki, młoty pneumatyczne dźwięki samolotów, występują w wielu dziedzinach pracy, dlatego warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swojego słuchu. Jeśli jesteście narażeni na hałasy w swojej pracy, zadbajcie o zatyczki do uszu bądź innego rodzaju wkładki przeciwhałasowe. Najlepszą formą zabezpieczenia będą zatyczki robione dla Was indywidualnie, które będą dobierane wielkością oraz z odpowiednim filtrem ochronnym. Podczas gdy wykonujemy prace, które mogą trwale uszkodzić Wasz słuch, niezbędne są nauszniki przeciwhałasowe. Warto zadbać o swój słuch już teraz, zanim dojdzie do jego trwałego uszkodzenia.