Jak odzież BHP pomaga w przeciwdziałaniu zakażeniu koronawirusem?
Pod nazwą odzieży bhp kryje się szeroka gama ubioru, który nie tylko pozwala na wykonywanie specjalistycznych prac, ale i posiada odpowiednie certyfikaty. Skompletowanie całego zestawu ubrań ochronnych pozwala na bezpieczne i praktyczne podejmowanie trudnych zadań, takich jak prace na wysokości, w ogniu czy wodzie. Najczęściej na strój roboczy składa się para rękawic, spodnie, kurtka i okulary robocze. Choć to zależy od specyfiki, powyższe elementy zawsze wykonane są z materiałów, które oprócz zabezpieczenia użytkownika przed urazami mechanicznymi i warunkami fizycznymi, posiadają cechy mogące pomóc w ochronie przed rozprzestrzeniającymi się wirusami, przykładowo znanym nam wszystkim SARS-CoV-2, czyli koronawirusem.
Poliester i jego właściwości w walce z COVID
Podstawowym materiałem przy wykonywaniu odzieży, mającej chronić przed zagrożeniami z tytułu wykonywanej pracy jest poliester. Ogólnie, jest to nazwa grupy polimerów z wiązaniami estrowymi.
Jest to materiał syntetyczny, czyli sztuczny. Jego największym atutem przeciw wirusowi jest niska chłonność wody, niepozwalająca na przedostanie się do wewnątrz drogą kropelkową. Ma również ograniczone zdolności oddychające, poprzez ciasne upakowanie włókien. Poliester w odzieży bhp występuje najczęściej z różnymi dodatkami czy laminatami, które wspierają określone cechy poliestru lub są odpowiedzią na jego wady.
Poliuretanowe wstawki
Zastosowanie polimeru zwanego poliuretanem jest bardzo szerokie. To jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów na świecie, a jego właściwości różną się od proporcji. Mogą to być: wytrzymałość na rozciąganie, tłumienie drgań, odporność na rozpuszczalniki, warunki atmosferyczne, elektroizolacja, samogaśnięcie i wiele, naprawdę wiele innych. Wstawki z tego materiału dodatkowo wzmacniają w odzieży szwy oraz miejsca szczególnie narażone na zniszczenia.
Wirus, nawet gdyby zdolny był do życia w 80 st Celsjusza i rozpuszczał kwasem, nie przedostałby się przez poliuretanowe elementy.