Jak przeciwdziałać wypadkom w pracy?
Praca to coś, co tak naprawdę potrzebne jest każdemu z nas. Zresztą nie chodzi tylko o sprawy finansowe, ale po prostu o taką wewnętrzną potrzebę robienia czegoś konstruktywnego i celowego. Jednak chcemy, aby praca ta była bezpieczna. Tymczasem właściwie każdego dnia w pracy zdarzają się różnego rodzaju wypadki. I chociaż w większości sytuacji są one niegroźne, to jednak zapobieganie im powinno być jednym z najważniejszych zadań zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. W końcu każdy, kto wyrusza rano do pracy liczy na to, że za kilka godzin spokojnie ją zakończy i bezpiecznie wróci do swojego domu czy rodziny. Takie poczucie jest zresztą całkowicie naturalne. Co zatem możemy zrobić, aby przeciwdziałać wypadkom przydarzającym się w pracy? Właśnie tym tematem chcemy się dzisiaj zająć!
Bezpieczeństwo w pracy – kto za nie odpowiada?
Warto zacząć od tego, kto w ogóle odpowiada za bezpieczeństwo w zakładzie pracy, czy też w ogóle podczas wykonywania pracy zawodowej. Otóż, zgodnie z przepisami prawa (art. 207 par. 3 kodeksu pracy) to przede wszystkim pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatem to osoba kierująca pracownikami jest zobowiązana do znajomości przepisów o ochronie pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ich stosowania podczas jej wykonywania. Jednak, jak chyba wszyscy dobrze rozumiemy, sprawa nie jest “zero-jedynkowa”. Tak naprawdę za bezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków zawodowych odpowiada również pracownik. To po prostu wynika ze zdroworozsądkowego podejścia do tematu. Nawet przepisy wdrożone w 100% przez pracodawcę mogą okazać się zupełnie nieprzydatne, jeśli pracownik będzie je lekceważył albo pewne rzeczy będzie robił po swojemu. Zatem pamiętać trzeba o tym, żeby pozbyć się rutyny i zawsze brać pod uwagę pewne przepisy, nawet jeśli wydawać mogą się one przesadzone, zbędne albo pochłaniające zbyt wiele czasu. Każdy musi pamiętać, że życie ma tylko jedno, a i dbanie o zdrowie wymaga odpowiedniego podejścia do tematu.
Przeciwdziałanie wypadkom w pracy – BHP
Jednym z najważniejszych, a zarazem dość często lekceważonych rzeczy związanych z dbaniem o bezpieczeństwo w miejscu i podczas wykonywania pracy, są przepisy BHP. Niestety, szkolenia BHP wyglądają często tak, a nie inaczej, w związku z tym w razie wypadku mogą one po prostu nie zadziałać. Tymczasem przepisy te to nie zbiór niepotrzebnych zapisów. To one określają wiele bardzo ważnych zasad związanych chociażby z tym, jak mamy się zachować w sytuacji niespodziewanego zdarzenia, czyli po prostu wypadku. Przepisy takie zawierają wiele konkretnych, występujących w miejscu pracy oznaczeń czy zachowań, które w razie wypadku zdecydowanie wpływają na czas reakcji. Jednak przepisy te są również po to, aby przeciwdziałać wypadkom. Co ciekawe, według badań przeprowadzonych w roku 2019 przez PIP, najczęstszą przyczyną wypadków w pracy było właśnie nieprzestrzeganie przepisów BHP. Powinno dać to do myślenia zarówno pracodawcom jak i pracownikom.
Przeciwdziałanie wypadkom w pracy – stosowanie odpowiedniego sprzętu
Kolejną sprawą, która ma wpływ na przeciwdziałanie wypadkom w miejscu pracy, jest korzystanie z odpowiedniego sprzętu podczas jej wykonywania. Innymi słowy, kiedy wykonujemy pracę, która nawet w małym odsetku może narażać nas na niebezpieczeństwo utraty życia czy zdrowia, nie możemy pozwolić sobie na używanie improwizowanych narzędzi czy lekceważenie pewnych podstawowych spraw. Wyobraźmy sobie sytuację, w której odśnieżanie wysokiego dachu odbywa się bez zabezpieczenia, przy pomocy nieprofesjonalnego sprzętu i przez osoby, które nie posiadają odpowiedniej odzieży. Chyba rozumiemy o co chodzi i jak mocno omawiana sprawa może wpływać na to, czy dana praca będzie mocno ryzykowna czy raczej nawet w razie nieprzewidywalnego zdarzenia będziemy odpowiednio zabezpieczeni.
Przeciwdziałanie wypadkom w pracy – odpowiednia odzież robocza
Wspomnieliśmy tutaj o odpowiedniej odzieży roboczej nieprzypadkowo. Skoro wiemy, że nie da się w 100% zabezpieczyć przed pojawieniem się wypadku w miejscu pracy, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się do takiej sytuacji. Warto więc, aby z jednej strony pracodawca zapewnił odpowiednią odzież, która pomoże bezpiecznie wykonywać wymaganą pracę, a z drugiej, aby pracownik tej odzieży używał. Tylko takie podejście do tematu sprawi, że może udać się przeciwdziałać wpadkom w pracy. Zasada działania takiego schematu jest bardzo prosta. Jeśli pracownik ma styczność z podłożem, na którym mogą znajdować się oleje, powinien mieć odpowiednie obuwie minimalizujące ryzyko poślizgnięcia się nawet na takim podłożu. A jeśli w miejscu pracy jest ryzyko, że coś może spaść na głowę pracownika, bezwzględnie musi on pracować w odpowiednim kasku, chroniącym go przed taka sytuacją. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo pracy jest wartością bardzo cenną i wszyscy musimy o to dbać!