Jaka jest różnica między czyszczeniem, odkażaniem a dezynfekcją?
Dożyliśmy czasów, w których coraz częściej używa się słów “czyszczenie”, “odkażanie” czy “dezynfekcja”. Zapewne na długo weszły one już do naszej mowy, również tej potocznej. Jednak przyznać trzeba, że czasem pojęcia te używane są zamiennie, przez co niektóre osoby mogą zostać wprowadzone w błąd. Warto więc zastanowić się nad tym, czym różni się od siebie czyszczenie, odkażanie i dezynfekcja. Właśnie tym tematem chcemy się dzisiaj zająć!
Czym jest czyszczenie?
Zajmijmy się może najpierw pojęciem chyba najbardziej zrozumiałym z tych trzech określeń, o których dziś wspominamy. Każdy z nas pewnie wie, czym jest czyszczenie jako takie, jednak warto konkretnie to nazwać. Czyszczenie to usuwanie z jakiejś powierzchni widocznych zabrudzeń oraz zarazków, często przy użyciu środków czyszczących. Tutaj warto podkreślić fakt, że chociaż podczas czyszczenia usuwamy owe zarazki, to niekoniecznie równa się to z tym, że je zabijamy. Raczej usuwamy je fizycznie, zmniejszając ich ilość a przy tym ryzyko możliwej infekcji. Najpopularniejszy sposób czyszczenia odbywa się przy użyciu wody i mydła.
Odkażanie a dezynfekcja
Większym problemem jest różnica między odkażaniem i dezynfekcją. Chociaż niektórzy stosują te nazwy zamiennie, to warto zapamiętać, że nie są one tym samym. Odkażanie polega na zmniejszeniu ilości mikroorganizmów takich jak bakterie, wirusy i grzyby na powierzchniach po wstępnym ich oczyszczeniu. Ważne jest tutaj to, że stosowany środek dezynfekujący musi zredukować liczbę bakterii, przez ich zabicie, do poziomu, który jest uznawany przez normy zdrowia publicznego za bezpieczny. Wyrażając to w liczbach, zakłada się, że środki odkażające mają wyeliminować 99,9% bakterii.
Czym zatem jest dezynfekcja? Ona także ma na celu całkowitą eliminację niepożądanych mikroorganizmów. Jednak skuteczność dezynfekcji jest jeszcze większa niż odkażania. Zakłada się, że środki dezynfekujące dopuszczone do użycia mają zabijać 99,999% bakterii, czyli w praktyce całkowicie je wyeliminować. Można więc powiedzieć, że różnica między dezynfekcją a odkażaniem jest ważna w momencie wyboru środków, których zamierzmy użyć.