Jakie rodzaje masek są dostępne na rynku?
Maski i półmaski mają zapewniać bezpieczeństwo w warunkach zapylenia. Przy wyborze maski ochronnej warto wziąć pod uwagę rodzaj filtra przeciwpyłowego. Wskaźnik skuteczności filtracyjnej określa skuteczność maski w zatrzymywaniu pyłów o średnicy mniejszej niż 0,5 mikrona. Filtry oczyszczają powietrze poprzez wiązanie cząstek na powierzchni węgla aktywowanego.
Wyróżnić można 3 podstawowe klasy masek:
- Maski P1 – podstawowy stopień ochrony. Są to maski zatrzymujące około 80% wszystkich zanieczyszczeń – filtry przepuszczają pyły PM 2,5 i mogą być stosowane, gdy ich stężenie nie przekracza dopuszczalnych norm.
- Maski P2 – zatrzymują pyły PM 2,5 i co najmniej 94% wszystkich zanieczyszczeń o średnicy mniejszej niż 0,5 mikrona. Maski P2 mogą być stosowane do prac z azbestem, celulozą, pyłami drewna oraz związkami wapnia i wodorotlenkiem sodu.
- Maski P3 – filtr zatrzymuje 99,5% wszystkich zanieczyszczeń.
Na rynku dostępne są także maski wyposażone w pochłaniacze – są to reagenty neutralizujące zanieczyszczenia poprzez reakcje chemiczne. Są to mniej uniwersalne produkty, ale w przypadku niektórych substancji zdecydowanie bardziej skuteczne.
Na co zwrócić uwagę wybierając maskę przeciwpyłową?
Maski przeciwpyłowe to element odzieży ochronnej i środek ochrony indywidualnej. Aby maska spełniała swoją funkcję, musi być odpowiednio dopasowana – na rynku dostępne są maski w rozmiarach S, M i L, które można regulować pasami i rzepami. Maska musi szczelnie przylegać do twarzy – w przeciwnym wypadku zanieczyszczenia ominą filtr i trafią do dróg oddechowych.
Warto wybierać maski wyposażone w zawór wentylacyjny, który ułatwia oddychanie, co jest bardzo ważne przy intensywnym wysiłku fizycznym – zawór zapobiega gromadzeniu się wilgoci i potu. Poza tym maski różnią się pod względem oporów wydechu.