Lateksowe, winylowe, nitrylowe - jakie rękawiczki wybrać?
Rękawice ochronne jednorazowe mogą być wykonane z różnych materiałów – do wyboru jest nitryl, winyl i lateks. Bez względu na zastosowanie materiał na rękawiczki powinien mieć właściwości hydrofobowe i skutecznie chronić przed cieczami. Rękawiczki mają stanowić osłonę dla dłoni przed drobnoustrojami i innymi czynnikami niebezpiecznymi. Które rękawiczki zatem wybrać?
Rękawiczki winylowe
Rękawiczki winylowe powstają z polichlorku winylu, czyli tworzywa PCV. Jest to materiał odporny na działanie tłuszczy oraz bardzo elastyczny i wytrzymały. Winyl nie przylega dokładnie do skóry i układa się na dłoniach dość luźno, co w wielu przypadkach stanowi ogromną zaletę. Pomimo luźniejszego kroju rękawice robocze z PCV zapewniają dobre wyczucie dotyku i nie ograniczają chwytności. Ponieważ PCV jest materiałem syntetycznym, to nie ma ryzyka wystąpienia alergii skórnych. Rękawiczki winylowe występują w wersji pudrowej i bezpudrowej.
Rękawiczki lateksowe
Rękawiczki lateksowe wytwarzane są z naturalnego kauczuku. Są niezwykle rozciągliwe i elastyczne, a więc bardzo odporne na uszkodzenia. W odróżnieniu od winylu lateks bardzo dokładnie przylega do dłoni, przez co rękawiczki jest nieco trudniej założyć i zdjąć. Niemniej tak idealne dopasowanie zapewnia stabilny chwyt i doskonałe wyczucie dotyku oraz precyzję ruchów. Rękawice lateksowe również występują w wersji pudrowej i bezpudrowej. Cienkie rękawice lateksowe sprawdzą się przy pracach niewymagających kontaktu z tłuszczami i smarami.
Rękawiczki nitrylowe
Nitryl to syntetyczny kauczuk o wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Rękawiczki nitrylowe są mniej elastyczne od lateksowych i mniej odporne na rozciąganie, ale bardzo dobrze przylegają do dłoni i są niepodatne na działanie niskich temperatur. Nitryl bardzo dobrze chroni przed przenikaniem drobnoustrojów i nie ma zapachu charakterystycznego dla naturalnego kauczuku.