Ochrona przed niewidocznymi zagrożeniami - rola chemii gospodarczej
Każdy z nas wielokrotnie miał do czynienia z chemią gospodarczą. Zaliczamy do niej przede wszystkim środki, które wykorzystujemy do sprzątania domu. Mogą to być na przykład płyny do toalet, środki do udrażniania rur czy spraye do czyszczenia łazienek. Chemia gospodarcza to bezpieczne i skuteczne środki, których zadaniem jest zapewnienie długotrwałego efektu czystości. Z uwagi na skład i właściwości tych produktów, chronią nas one przed wieloma zagrożeniami niewidocznymi gołym okiem. Jaka jest rola chemii gospodarczej w naszym codziennym życiu?
Dezynfekcja toalet
Toaleta jest miejscem, w którym gromadzi się wiele niewidocznych wirusów i bakterii, dlatego jej regularna higiena jest niezwykle ważna. Zastosowanie chemii gospodarczej pełni niezwykle ważną funkcję w dbaniu o czystość łazienki. Na przykład płyn dezynfekująco-czyszczący do toalet usuwa różnego rodzaju zanieczyszczenia i zapobiega powstawaniu nowych. Dzięki niemu nie rozprowadzają się również zarazki i inne zanieczyszczenia podczas spłukiwania wody. Dobrej jakości środek jest w stanie zabić niemal sto procent bakterii, wirusów i grzybów. Oprócz tego usuwa również zabrudzenia.
Pozbywanie się bakterii, które żyją w kuchni
W każdym pomieszczeniu w domu czy w innym budynku użytkowym powstają bakterie. Kolejnym miejscem, w którym przyda się chemia gospodarcza, jest kuchnia. Podobnie jak w toalecie, w kuchni żyje bardzo dużo mikroorganizmów. Mogą się w niej znaleźć nie tylko te niegroźne dla zdrowia, ale również groźne mikroby, na przykład bakterie z grupy Salmonella enterica albo bakterie E.coli. Właśnie dlatego oprócz mycia kuchni, ważna jest również jej dezynfekcja. Mowa tutaj przede wszystkim o zastosowaniu środków o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym na powierzchni zlewu, blatów kuchennych i stołów czy innych powierzchniach, które mogą być narażone na namnażanie się bakterii i grzybów. Istotne jest również regularne stosowanie środka do udrażniania rury w zlewie. Zdarza się tak, że gromadzą się tam resztki jedzenia, kamień czy tłuszcz. Pomoże to w utrzymaniu kuchni w czystości czy pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu, ale również zapobiegnie powstawaniu bakterii czy wirusów w odpływie.