Pylica płuc - przyczyny, objawy i zapobieganie
Pylica płuc jest chorobą zawodową i dotyka górników, pracowników budowlanych oraz wszystkich, którzy wdychają określone rodzaje pyłu w pracy. Wśród pylic płuc wyróżniamy m.in.: krzemicę płuc, pylicę bawełnianą, azbestową i węglową. Z czasem kurz gromadzi się w płucach i można nie uzyskać wystarczającej ilości powietrza. Szczególnie niebezpieczne są nanomateriały, które dostają się przez skórę do krwiobiegu oraz przy wdychaniu przez opłucną.
Pyły bywają też drażniące i zaliczamy do nich m.in.: papier, cukier, herbatę, przyprawy, kawę, mąkę, tytoń, cement, smołę, sadzę, trociny. Pylica płuc jest niekiedy uważana za chorobę zawodową pewnej grupy osób, które narażane są na wdychanie pyłów. Dlatego jest tak ważne, żeby pracownicy byli odpowiednio zabezpieczeni, przed kurzem i pyłem. Nie tylko ze względu na przepisy BHP, ale by chronić ich zdrowie i życie. Hurtownia ELLA dostarcza firmom oraz klientom indywidualnym odpowiednio dobraną do stanowiska pracy, odzież roboczą i ochronną, a także specjalistyczne obuwie, rękawice, kaski itp.
Objawy pylicy płuc
Pylica płuc nie pojawia się z dnia na dzień. Objawia się po latach spędzonych w pracy, w której wdycha się drobny pył mineralny lub chemiczny. Jeśli drobinki gromadzą się w płucach, często dochodzi do zapalenia tkanki płucnej. Dochodzi do sytuacji, gdy jest coraz trudniej wziąć pełny, głęboki oddech. Początkowo objawy mogą pozostawać niezauważone, ale wraz z rozwojem pylicy, powodują: mokry i długotrwały kaszel, duszności wysiłkowe, zadyszka, odpluwanie śluzowej i przewlekłe stany podgorączkowe. Wszystko zależy od rodzaju pylicy płucnej. W przypadku górników pracujących w kopalniach typowym objawem pylicy jest odkrztuszanie śluzowej lub śluzowo-ropnej plwociny, która z uwagi na pył węglowy zalegający w płucach nabiera czarnego koloru. Leczenie pylicy jest trudne, lepiej jest jej zapobiegać poprzez noszenie odpowiedniej odzieży ochronnej. Zazwyczaj jest tylko zaleczana, by zminimalizować skutki choroby. Pacjenci muszą nauczyć się z nią żyć, ale nie będą już tak aktywni fizycznie, jak przed chorobą, ponieważ płuca ją mniej wydajne.