W jakie oprzyrządowanie należy się zaopatrzyć przy pracy na wysokości?
O pracy na wysokości mówimy wtedy, gdy czynności przeprowadzane są 1 m nad poziomem gruntu. Wówczas pracodawca ma obowiązek zapewnić środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, które mają za zadanie ochronić pracownika przed ryzykiem upadku. Zawsze, gdy środki techniczne zawiodą lub są niemożliwe do wdrożenia, konieczne jest sięgnięcie po sprzęt BHP.
Środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości można podzielić na 4 podstawowe kategorie:
- Powstrzymanie spadania – do zatrzymywania lub amortyzacji upadków
- Ograniczenie poruszania – uniemożliwienie upadku
- Praca w podparciu – pozwalają na upadek na maksymalnie 60 cm
- Praca z użyciem technik linowych – techniki alpinistyczne wykluczają stosowanie zabezpieczeń budowlanych
Do pracy na wysokości potrzebny jest kask, szelki bezpieczeństwa i linki amortyzujące, odpowiednie obuwie robocze oraz urządzenia samohamowne.
Kryteria wyboru sprzętu do prac na wysokości
Sprzęt asekuracyjny powinien być dostosowany do panujących na terenie wykonywania prac warunków. Trzeba wziąć pod uwagę wielkość obszaru, jaki dostępny jest podczas spadania oraz ruchu wahadłowego na linie. System asekuracyjny musi zostać zamontowany do punktów kotwienia, które bezpośrednio łączą się z konstrukcją stanowiska. Podzespoły kotwiczące do różnego rodzaju zaczepy, zatrzaski, szyny kotwiczące i łączniki. Nie bez znaczenia są także indywidualne predyspozycje pracownika oraz występujące na stanowisku pracy dodatkowe czynniki, które mogą mieć wpływ na działanie środków asekuracyjnych. Mowa o zapyleniu, odpryskach, olejach i skrajnych temperaturach. Dobierając sprzęt, trzeba także sprecyzować, czy praca ma odbywać się w podparciu oraz okres, w jakim pracownik będzie korzystał z zabezpieczenia.